sobota, 16 listopada 2013

Posted by Zaburzony Świat Krystiana |

"Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego."
- Oscar Wilde "Portret Doriana Graya"

Aż ciężko jest uwierzyć, że Oscar Wilde, napisał te słowa w XIX w. Są tak bardzo aktualne. A może my zwyczajnie, wciąż jesteśmy tacy sami? Niezmienni od tylu lat? Może taka jest natura człowieka?

Coraz więcej ludzi mówi, że "świat schodzi na psy". Oj, chciałbym tego. Psy są wierne i bezinteresowne. Są dobre. Tak, powinniśmy "zejść na psy".

Czy świat się kończy? Patrzę dookoła i widzę ludzi, w których coraz mniej jest człowieczeństwa. Czy kończy się jakaś epoka? Jeśli tak, to zaczyna się, jeśli już się nie zaczęła,  epoka nienawiści, chłodu, wojen, cierpienia, głodu, znieczulicy, ogólnie - beznadziei. Są jednak jeszcze tacy, którzy nie pasują do tej epoki. Tak, są i cierpią...

Nie znamy wartości niczego, jednak znamy cenę wszystkiego. Czy to prawda? Czy tak rzeczywiście jest?

Terencjusz: "Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce" 
Stachura: "Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej" 

Te dwa cytaty, teraz tworzą uderzającą prawdę. Nic co ludzkie nie jest nam obce, ale niestety, w naszej "ludzkości" jest coraz mniej człowieczeństwa...

Reakcje:

2 komentarze:

 1. Witaj. Byłam tutaj u Ciebie jakiś czas temu. Świat stacza się trochę nie w tym kierunku co trzeba... Jednak są ludzie którzy dają nadzieję, że niekoniecznie wszyscy w tym kierunku zmierzają. Ostatnio miałam okazję poznać dość wyjątkową rodzinę chłopaka z Aspergerem. Nie warto było myśleć stereotypowo.
  Tak, poznaliśmy się przez internet i choć dzieli nas 1000km to mieliśmy okazję się spotakać. I wszystko zmierza ku dalszej znojomości. Dzięki takim ludziom nie tracę nadziei że jeszcze gdzieś tam istnieją dobrzy ludzie, podobni do nas. I nie tylko ja mam takie zdanie, ale i moja rodzina. Co będzie dalej? Nie wiem, czas pokaże.
  Życzę i Tobie pogodnych dni. Nie warto oceniać ludzi z góry.

  Pozdrawiam, Gosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Gosia ;) Miło, że napisałaś. Cieszę się, że spotkałaś przyjaciela. Niestety myślenie stereotypowe jest naturą wielu ludzi... Są przecież wyjątki, dlatego napisałem w tym poście "Są jednak jeszcze tacy, którzy nie pasują do tej epoki. Tak, są i cierpią...". Dobrzy ludzie niemal zawsze cierpią, pewnie dlatego, że tylko ich obchodzi czyjaś krzywda, niesprawiedliwość? Pozdrawiam cieptutko i życzę wszystkiego dobrego ;)

   Usuń